Dama Oyunu Nasıl Oynanır?

Dama Oyna, İki kişi arasında, kare bir tahta üzerinde oynana dama oyunu, geçmişi tam bilinmeyen bir oyundur. Tarihi çok eski çağlara dayanan oyunun, ilk çıkış bölgesinin Hindistan, Afganistan bölgeleri olduğu düşünülüyor. Fakat farklı yüzyıllarda yaşamış ve farklı kültürlere sahip medeniyetlerin, kalıntıları arasında bulunan dama tahtaları ve dama taşları, dama oyunun tam çıkış yerini ve tarihini bulmayı güçleştiriyor.

Geçmişi ve çıkış yeri tam olarak bilinmeyen dama, birçok kültürde yer edinmiştir. Yer edindiği kültürler bakımında, birçok farklı çeşitlerde oynanabilen dama oyunu, binlerce çeşit oyun türüne sahiptir. Her kültürün ve bölgenin kendine has oynadığı dama oyunları varken, bu türlerin sayısı onbinlercedir. Fakat gene manada kabul gören ve çoğu kişi tarafından bilinerek oynanılan bir kaç çeşit dama türü vardır. En yaygını ve kabul göreni ise, 16 siyah, 16 beyaz taş ile 8.8 oyun tahtası üzerinde oynanan çeşididir. Çoğu kesim tarafından kabul gören bu türde taşlar; ileri, geri, sağ, sol ve çapraz şekilde hareket edebilirler.

Dama Oyunu

Dama Oyunu, Bu türde, karşılıklı dizilen taşlar sadece bir kare boyunca hareket edebilirler. Fakat damaya ulaşmış taşlar, yani dama taşları, tahta üzerinde istedikleri kadar ilerleyebilirler. Ayrıca aralarında boşluk olan herhangi iki rakip taşın, birinin aldıktan sonra, durum uygun ise diğeri de alınabilir. Aradaki boşluk veya alınabilecek taş bitene kadar taşlar alınabilir.

Dama Nasıl Oynanır?

Dama Nasıl Oynanır? iki rakip arasında oynanan dikkat ve strateji temelli, antik bir oyundur. Oyunda 1 satır boşluk kalacak şekilde karşılıklı dizilen taşlardan, karşı tarafın tüm taşlarını oyun dışı bırakan ilk kişi, oyunu kazanır. Her taş sadece bir kare boyunca hareket edebilir. Fakat dama istediği doğrultuda istediği yöne gidebilir.

İnternet’ten veya Cihazlardan da Dama Oynanabilir mi?

Dama oyna, için cep telefonlarınız da bulunan mağazadan, dama uygulamamızı indirebilir veya dama oyna için İnternet adresimize gidebilirsin. Hazırlamış olduğumuz dama oyunu ile sana birçok özellik sunduk. Bu özelliklerden en çok sevileni ve kullanılanı, oyun esnasında karşılıklı konuşmaya olanak sağlayan, sohbet özelliğidir. Oyunu oynadığınız esnada, rakibiniz ile sohbet edebilir ve kendinize yeni arkadaşlar edinebilirsiniz.